Jeśli planujesz uruchomić firmową stronę, na pewno zastanawiasz się nad dostępnymi rozwiązaniami. Wiesz na pewno, że chcesz mieć możliwość edytowania zawartości strony. To oznacza, że Twoja strona musi zostać zbudowana z wykorzystaniem odpowiedniego systemu pozwalającego na samodzielne modyfikowanie i organizowanie treści i stron, czyli CMS-a (ang. content management system).
Systemów CMS jest wiele, zarówno komercyjnych, jak i darmowych. Do najpopularniejszych rozwiązań należą obecnie systemy open source (tworzone przez społeczności programistów na licencji GPL), jak WordPress, Joomla i Drupal. W tej grupie prym wiedzie WordPress.
Obecnie WordPress zasila ponad 43% wszystkich stron internetowych, a to oznacza miliony użytkowników na całym świecie. Wśród nich witryny Nasa, Sony Music, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Harvarda, Vogue, Microsoft News, Capgemini, The White House, Fundacja Obamy, Time, Rolling Stone…
Popularność WordPressa to ogromna zaleta, gdyż dzięki temu system jest stale rozbudowywany i aktualizowany. Ma wsparcie rzeszy programistów, dlatego nietrudno znaleźć kogoś, kto nam pomoże lub doradzi. Czym jeszcze wyróżnia się WordPress?
W tym artykule spróbuję Cię przekonać, dlaczego warto używać WordPressa.
WordPress jest darmowy
System można za darmo pobrać ze strony WordPress.org, gdyż działa na licencji GPLv2 (General Public Licence). Pobrany plik należy wgrać na serwer i zainstalować.
Chociaż sam system jest darmowy, trzeba uwzględnić koszt domeny i serwera. Te wydatki dotyczą jednakże każdej strony, czy to statycznej, czy opartej na innym CMS-ie niż WordPress.
Jeśli zdecydujesz się na płatny motyw (szablon) i wtyczki premium lub zlecisz przygotowanie strony profesjonaliście, koszt wdrożenia i uruchomienia strony wzrośnie. Ostateczna cena strony będzie zależała od potrzeb Twojego biznesu i modyfikacji. Wykupienie motywu lub specjalistycznych wtyczek mimo wszystko będzie rozwiązaniem korzystniejszym finansowo niż zlecenie przygotowania dedykowanych rozwiązań programiście.
WordPress jest łatwy w użytkowaniu
Zwykle rozpoczęcie pracy z tym systemem nie przysparza problemów. Znajomość PHP także nie jest wymagana, chyba że planujesz większe modyfikacje. Jeżeli zdecydujesz się stworzyć stronę samodzielnie, w Internecie możesz znaleźć instrukcje, jak to zrobić krok po kroku. Ponadto niektórzy hostingodawcy oferują narzędzia ułatwiające pierwszą instalację WordPressa na serwerze.
Panel administracyjny (interfejs) WordPressa jest stosunkowo łatwy w obsłudze i intuicyjny i nawet osoby bez doświadczenia technicznego mogą nauczyć się zarządzania stroną, w szczególności aktualizowania treści, dodawania nowych postów czy zdjęć.
Popularność WordPressa przekłada się także na dostępność wielu materiałów na jego temat. Bez problemu znajdziesz w sieci odpowiedzi na większość swoich pytań, instrukcje instalacji wtyczek, a w szczególności poradniki oraz tutoriale, które osobom nietechnicznym ułatwią pracę z systemem.
WordPress jest elastyczny i rozszerzalny
Chociaż WordPress powstał jako platforma blogowa, obecnie jest wykorzystywany w różnorodnych witrynach:
- stronach firmowych,
- niedużych sklepach internetowych,
- portalach informacyjnych,
- stronach NGO,
- stronach rządowych,
- portalach edukacyjnych.
Ogromna baza darmowych i komercyjnych modułów i rozszerzeń (wtyczek) pozwala dowolnie rozbudowywać stronę, dostosowywać jej wygląd i wzbogacać ją o potrzebne funkcjonalności. Wszystko bez konieczności programowania każdego elementu od podstaw. Jeśli nagle zechcesz rozbudować swoją stronę internetową i dodać do niej sklep, możesz skorzystać z wtyczki WooCommerce. Potrzebny Ci formularz kontaktowy, newsletter, czat lub kolejna wersja językowa? I te funkcjonalności dodasz do strony dzięki odpowiednim wtyczkom.
Pewnym utrudnieniem może być wręcz liczba dostępnych rozszerzeń. Jeśli nie znasz się na programowaniu i nie masz doświadczeń z WordPressem, wybór odpowiedniej wtyczki spośród setek czy tysięcy może być nie lada wyzwaniem. Trzeba pamiętać, że nieprzemyślany dobór wtyczek, których być może Twoja strona w ogóle nie potrzebuje, skutkuje dużym obciążeniem kodu i w efekcie spowolnieniem ładowania. Problemem może okazać się również niekompatybilność którejś z wtyczek z innymi. To w konsekwencji może doprowadzić do poważnych błędów na stronie. Wtedy bez pomocy profesjonalisty niestety się nie obędzie.
WordPress daje wiele możliwości optymalizacyjnych
Korzystając z WordPressa, możesz optymalizować różne elementy strony. W celu poprawienia wydajności dostępne wtyczki minimalizują kod strony, zmniejszają rozmiar obrazów czy wyświetlają je w formatach nowej generacji. Jeśli dodatkowo wybierzesz motyw zaprogramowany, aby maksymalnie skrócić czas ładowania strony, Twoja witryna będzie się szybko wyświetlała. Oczywiście docenią to wszyscy użytkownicy, w szczególności korzystający z urządzeń mobilnych.
Bazowy system WordPressa jest także przyjazny dla SEO. Co więcej, dzięki takim wtyczkom jak Yoast SEO możesz zoptymalizować treści na stronie, adresy URL czy opisy meta, aby poprawić pozycję strony w wyszukiwarkach i zwiększyć ruch organiczny.
W pewnych sytuacjach WordPress może się niestety okazać wrogiem Twojej strony. Jeżeli wybierzesz kiepski motyw, źle napisane i niesprawdzone wtyczki lub nieostrożnie skonfigurujesz ustawienia optymalizacyjne, prawdopodobieństwo, że pojawią się błędy, jest duże.
WordPress jest bezpieczny
Jak każdy system, w szczególności z łatwo dostępnym kodem źródłowym, WordPress może być podatny na ataki hakerskie lub cybernetyczne. Jego popularność co prawda przyciąga hakerów, którzy szukają luk w zabezpieczeniach, jednakże cały system ma opinię bezpiecznego. Jest tak ze względu na:
- aktywnie działającą wokół WordPressa społeczność,
- częste aktualizacje priorytetowo traktujące bezpieczeństwo,
- dostępność wtyczek wprowadzających dodatkowe zabezpieczenia.
Za WordPressem stoi także autorytet firmy Automattic, którą prowadzi jeden z twórców WordPressa. Do tej pory Automattic skutecznie dba o bezpieczeństwo w regularnych aktualizacjach. Co warto podkreślić, aktualizacje WordPressa częściej niż w przypadku innych CMS-ów przebiegają bezproblemowo.
Dbanie o bezpieczeństwo strony opartej na WordPressie ma swoją cenę – wymaga stałego kontrolowania i aktualizowania wtyczek. Tylko regularne aktualizacje pozwolą zabezpieczyć witrynę i zachować potrzebne funkcjonalności, dlatego często dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty opieki nad stroną.
Dlaczego warto używać WordPressa?
Moim zdaniem WordPress to narzędzie dające ogromne możliwości różnego typu stronom. Będzie odpowiednie w szczególności dla niewielkich stron firmowych. Nawet osoby z dużymi wymaganiami będą mogły wykorzystać WordPressa jako stabilną bazę swojej strony. Łatwy w obsłudze panel administracyjny, modularność i elastyczność WordPressa w kontekście dostosowywania wyglądu czy funkcjonalności są nieocenione. To z całą pewnością szczególnie ważne, gdy Twoja firma intensywnie się rozwija i musi dostosowywać stronę do szybko następujących zmian.