...
Projektowanie stron Rubrica

< Jak zabezpieczyć stronę WordPress. 10 najważniejszych kroków  >

Bezpieczeństwo strony z WordPressem. Czy to w ogóle ważne?

Masz lub planujesz uruchomić stronę z systemem WordPress? Wiedza o tym, jak zabezpieczyć stronę z WordPressem jest kluczowa z kilku powodów. Po pierwsze możesz dużo stracić w oczach potencjalnych klientów. Jeżeli Google wykryje w kodzie złośliwe oprogramowanie, poinformuje o tym użytkowników. A komunikaty typu „Ta strona próbuje wczytać skrypty z nieuwierzytelnionych źródeł” czy „Strona, którą chcesz otworzyć, zawiera złośliwe oprogramowanie” skutecznie zniechęcą do odwiedzin. Z kolei przez spadek ruchu na stronie na pewno ucierpi Twój biznes. Po drugie nie wykorzystasz w pełni możliwości strony, jeśli nagle zacznie przekierowywać na egzotyczne i potencjalnie niebezpieczne witryny. Innym ogromnym problemem jest także blokada reklam Google Ads na zainfekowanej stronie.

W najgorszym razie można także stracić dostęp do strony, a jego odzyskanie pochłonie czas i często pieniądze. Nie wspominając o nerwach i stresie…

Po co hakerom nasza strona?

Niestety hakerzy nie śpią i wykorzystują luki w kodzie oraz furtki pozostawione przez nieświadomych użytkowników. Ich celem jest zainfekowanie lub całkowite przejęcie strony. Najczęściej nie chcą jej zniszczyć, lecz wstrzykują złośliwy kod, by przejąć kontrolę nad kontem użytkownika, przekierować odwiedzających na strony ze spamem, osadzić reklamy lub wykraść bądź zmodyfikować dane.

Co gdy strona zostanie zaatakowana? Konsekwencje 

Zainfekowana strona może stać się bezużyteczna, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla budowanej przez firmę marki. Zainfekowana domena może łatwo utracić pozycję w rankingu Google’a. Co gorsza, może trafić na czarną listę i zostać usunięta z wyników wyszukiwania. Ponadto każdy atak grozi utratą danych wrażliwych, i właściciela strony, i zarejestrowanych użytkowników czy klientów. To z kolei poważne naruszenie ochrony danych osobowych, za które grożą kary administracyjne. 

Utrata zaufania oraz potencjalne konsekwencje finansowe i marketingowe to czynniki, które każdego właściciela strony powinny zachęcić do zadbania o bezpieczeństwo własnej witryny.

Jak zabezpieczyć stronę internetową z WordPressem?

Dla prawidłowego działania strony i ochrony danych najistotniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby zadbać o bezpieczeństwo strony z CMS WordPress:

Aktualizacje

Regularnie aktualizuj system WordPress, wykorzystywany motyw i wtyczki. Upewnij się, że wszystkie zainstalowane wtyczki i motywy działają w najnowszej wersji. To istotne, gdyż aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa latające potencjalne furtki dla hakerów.

Kopie zapasowe

Wykonuj kopie zapasowe. Regularnie, a w szczególności przed każdą aktualizacją, wykonuj kopię zapasową bazy danych, wtyczek, motywów, wgranych plików itp. W razie problemów (np. konfliktu wtyczek) backup pozwoli przywrócić działającą wersję. Kopię najlepiej przechowuj na zewnętrznym serwerze.

Hasła i 2FA

Ustaw silne hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Używaj tylko złożonych, unikalnych haseł do panelu administracyjnego WordPressa oraz do kont FTP, bazy danych i innych punktów dostępowych, takich jak panel administracyjny dostawcy hostingu. Ponadto wszędzie, gdzie to możliwe, ustaw 2FA (two-factor authentication). To zabezpieczenie wymagające dwóch form identyfikacji, poza hasłem także dodatkowego kodu (tokena) przesyłanego SMS-em lub generowanego przez aplikację uwierzytelniającą (np. Google Authenticator). Zastosowanie kolejnej warstwy zabezpieczeń w postaci 2FA pozwala upewnić się, że osoba logująca się ma do tego uprawnienia. Dodatkowe informacje autoryzujące trudniej jest zdobyć niż hasło. Dobrą praktyka jest także zmienianie haseł co kilka miesięcy. Warto także unikać takich nazw użytkownika, jak adm, admin, administrator czy będących nazwą domeny.

Pewne szablony i wtyczki

Instaluj wtyczki i motywy z zaufanych źródeł i przetestowane z aktualną wersją WordPressa. To pozwoli uniknąć dodatkowych luk w zabezpieczeniach i konfliktów w kodzie.

Tylko niezbędne wtyczki

Ogranicz liczbę wtyczek. Instaluj tylko niezbędne pluginy, ponieważ każda dodatkowa wtyczka to dodatkowe obciążenie strony oraz potencjalnie nowe luki w zabezpieczeniach. Co więcej, mniej wtyczek to mniejsze ryzyko pojawienia się niekompatybilności między nimi skutkujących problemami w działaniu strony.

Usuń nieużywane wtyczki i motywy. Nieaktualizowane lub wyłączone, ale nie usunięte wtyczki czy motywy mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, atakujący bowiem często wykorzystują je, by dostać się na stronę.

Wordfence Security na ratunek

Zainstaluj wtyczkę bezpieczeństwa WordPress – na tworzonych stronach instaluję sprawdzoną wtyczkę Wordfence Security, która oferuje:

  • skaner plików,
  • firewall (zaporę, która wykrywa i blokuje złośliwe oprogramowanie i podejrzany ruch),
  • ochronę przed atakami brute force,
  • ochronę logowania (2FA),
  • raporty o stanie strony (potrzebie zaktualizowanie wtyczek),
  • filtr antyspamowy,
  • monitorowanie ruchu sieciowego.

Wordfence pozwala ograniczyć liczbę nieudanych prób logowania oraz zablokować adresy IP po wielokrotnych próbach nieudanych logowań. W wersji darmowej reguły zabezpieczeń są opóźnione o 30 dni. Niemniej nawet wówczas Wordfence dodaje podstawowe zabezpieczenia. Informuje także, kiedy pojawią się problemy i potrzebna będzie ręczna kontrola bezpieczeństwa strony. 

Pewny hosting

Wybierz bezpieczny hosting. Upewnij się, że Twoja firma hostingowa zachowuje środki bezpieczeństwa. Należą do nich na przykład SFTP lub Secure File Transfer Protocol (SSH). Ponadto hosting powinien mieć najnowszą wersję PHP i udostępniać ochronę przeciwko atakom DDoS.

Kontrola i testy

Monitoruj ciągłość działania strony. Specjalistyczne narzędzia bezpłatne i premium pozwolą regularnie sprawdzać dostępność Twojej strony. W razie wystąpienia problemów powiadomią e-mailowo administratora witryny (Ciebie lub osobę zarządzającą stroną). Awaria serwera czy błędy w kodzie mogą skutkować wyłączeniem strony. Natomiast nawet krótka niedostępność witryny może negatywnie wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Szyfrowane połączenie

Używaj protokołu https. Certyfikat SSL zabezpiecza transmisję poufnych danych na Twojej stronie (jak loginy czy hasła) poprzez szyfrowanie połączenia między użytkownikami a stroną. To podstawa bezpiecznej komunikacji w Internecie. Hosting LH (link afiliacyjny), z którego korzystam, umożliwia włączenie bezpłatnego i automatycznie odnawianego certyfikatu SSL Let’s Encrypt (link afiliacyjny). 

Dbanie o bezpieczeństwo to proces

Aby strona wykorzystująca WordPressa była bezpieczna i właściwie służyła Twoim celom, trzeba przede wszystkim regularnie monitorować jej stan. Oznacza to aktualizowanie systemu, wtyczek i motywu. Nie od dziś wiadomo, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Strona pozostawiona sama sobie nie oprze się zakusom hakerów. Niestety nie wystarczy wykupić miejsca na serwerze, domeny i zlecić budowy strony. Dbanie o bezpieczeństwo witryny to proces, seria powtarzających się działań profilaktycznych, dlatego opiekę nad stroną warto zlecić osobie, która się na tym zna. Moją ofertę opieki nad stroną sprawdzisz tutaj.

Potrzebna Ci wizytówka w Internecie?

Zrób pierwszy krok w stronę wymarzonej strony

Scroll to Top
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.